EN BÜYÜK DOLANDIRICI ÖLDÜ

Video Yukleniyor...

  • Facebook ta Paylaş

ABD’nin en büyük dolandırıcısı unvanını alan kişi öldü.

.

Dünyanın en büyük ponzi saadet zincirini kuran Bernie Madoff hayatını kaybetti.

.

Madoff’un North Carolina’daki federal hapishanede doğal sebeplerle öldüğü belirtildi.

Geçen yıl Madoff’un avukatları böbrek hastalığı ve kötüleşen sağlık durumu nedeniyle Madoff’un tahliyesini talep etmişti.

.

Milyarlarca dolarlık yatırım yapan binlerce müşterisi bulunan Madoff yaklaşık 60 milyarlık dolarlık dolandırıcılık yaptığını itiraf etmiş, 2009’da 150 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

.

BERNİE MADOFF KİMDİR?

Bernard Lawrence "Bernie" Madoff 29 Nisan 1938’de, Queens, New York’da doğdu. ABD tarihinin en eski borsacı ve yatırım danışmanı ve finansörlerinden olan Madoff, NASDAQ Borsası’nda da İcra Kurulu Başkanlığı yaptı.

ABD tarihinin en büyük mali dolandırıcısı olarak tarihe geçen Madoff, 1960 yılında Wall Street firması Bernard L. Madoff Investment Securities LLC yi kurdu ve 11 Aralık 2008 tarihinde tutuklanmasına kadar başkanlığını yaptı. Firma, Wall Street'te en iyi piyasa yapıcılardan biriydi.

.

PONZİ SİSTEMİ NEDİR?

Çeşitli suçlara bulaşmış İtalyan asıllı ABD’li Charles Ponzi, 1920’lerde önce yatırımcılara yüksek kâr vaadiyle İspanya’dan ucuza alınan posta pulları, sonra da değeri 16 dolar olan emlak gayrimenkullerini fahiş fiyatla satarak 150 milyon dolar toplamıştı. Ponzi bu suçlardan uzun süre hapis yatmıştı. "Saadet zinciri" olarak da bilinen Ponzi'de yatırımcılara kendi paralarından geri dönenle veya sonraki yatırımcılardan gelen paralarla ödeme yapılıyor. Dolayısıyla nakit akışında yaşanan bir aksaklık bütün sistemin çökmesine neden oluyor.

.

OĞLU DA İNTİHAR ETMİŞTİ

Madoff’un tutuklanmasının ardından oğulları Mark ve Andrew babasının dolandırıcılık yaptığının farkında olmadıklarını söylese de soruşturmaya dahil edilmişti. Madolff’un büyük oğlu Mark, 2010 yılında 2 yaşındaki çocuğu yan odada uyurken, New York’taki dairesinde kendisini asarak intihar etmişti.