DOLAR KURU YİNE 8 LİRAYI GÖRDÜ

Video Yukleniyor...

  • Facebook ta Paylaş

Merkez Bankası'nın geçen haftaki güçlü faiz artırımının ardından dolar/TL kuru yeni haftaya yükselişle başladı. Bugün sert yükselişler ve düşüşler arasında dalgalı bir seyir izleyen kur öğle saatlerine 8 seviyesinin üzerini gördü.

.

Haftanın ilk işlem gününde yerli talebinin etkisiyle sert yükselerek 7.8836 seviyesinden kapatan Dolar/TL kuru, Salı gününe de yükselişle başladı.

.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) aktif rasyosu hesaplamasını kaldırma kararı aldı. Mayıs ayından bu yana uygulamada olan aktif rasyosu 31 Aralık tarihi itibariyle yürürlükten kaldırılacak.

.

Kur sonrasında aktif rasyosu uygulamasının kaldırılmasıyla gerileme kaydetti. Ancak öğle sonrası işlemlerde düşüşünü geri alan dolar/TL yeniden yükselişe geçerek 8 seviyesini aştı.

Bloomberg HT’ye konuk olan Alternatif Yatırım Genel Müdürü Attila Penbeci, Aktif Rasyosu uygulamasının kaldırılma kararının kur üzerindeki etkisini değerlendirdi. Son bir yılda kurun yükselmesini hedge etmek durumunda kalan sanayiciler ve şirketler olduğunu söyleyen Penbeci, şimdi tersi durumda, düşüşü hedge edecek ihracatçı bazı şirketlerin bu konuma gelebileceğini ifade etti.

.

“REZEVR NEDENİYLE, YAVAŞ BANT İÇİNDE DALGALANMALAR GÖRECEĞİZ”

Penbeci, "Bu arada, Merkez Bankası’nın tekrar rezervlerini biriktirmeye başlayacak olması sebebiyle 2021’de kurun yavaş yavaş bir bant içinde dalgalanacağını görebileceğiz. Bu öngörülebilirlik birçok konuda hem sanayiciyi, şirketleri ve yatırımcıları rahatlatabilecek bir ortam sağlayacak." dedi.

.

Saat 13.20 itibariyle dolar 7,99, euro ise 9,47’den alıcı buluyor.